Trending
- Alldocube iPlay 80 Mini Ultra Review: A High-Performance Gaming Tablet in a Compact Form
- MESWAO B3 Tablet PC Review: Power, Portability, and Productivity in One Device
- GGIRC 823 UFO RC Quadcopter Review: A Fun and Creative Drone for All Ages
- GGIRC G8 WiFi FPV RC Drone Review: A Cutting-Edge Drone Experience for Hobbyists and Enthusiasts
- Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Flip Laptop Released: Highest-performance Core Ultra 7 366H Processor, 64GB RAM
- Honor 600 Series phones have Officially Announced their Debut Featuring a 7x ultra-long Zoom Function
- The Case for Apple’s iPhone 18 Pro series has been Revealed, and the Camera Module is Expected to be Further Enlarged.
- OPPO Pad 6 officially Announced for Release on May 25th: 3K soft light screen+Dimensity 9500s
Motorola Moto X50 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto X50 5G
View Offer -
Motorola Moto X50 5G
View Offer -
Motorola Moto X50 5G
View Offer
Motorola Moto X50 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto X50 5G |
| Status | Cooming Soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.5 mm |
| Weight | 196 g |
| Colors | Black, Blue, Gray, White |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/2.0, (primary), 1/1.22″, 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 0.61µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno |
| RAM | 12GB / 18GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh, non-removable |
| Removable | No |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









