Trending
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- VOOPOO ARGUS G4 Mini vs ARGUS G4: Which Pod Vape Is Better?
- LONGER Nano 6W/12W Portable Laser Engraver Review: Precision Creativity in the Palm of Your Hand
- AWEI T78 TWS Earbuds Review: Wireless Freedom with High-Performance Sound
- SriHome NVS001 8CH Wireless Camera NVR Kit Review: Advanced Security for Modern Homes
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
Motorola Moto X50 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto X50 Pro
View Offer -
Motorola Moto X50 Pro
View Offer -
Motorola Moto X50 Pro
View Offer
Motorola Moto X50 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto X50 Pro |
| Status | Cooming Soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 73.5 x 8.4 mm |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gray, White |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/2.0, (wide), 1/1.22″, 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1/2.93″, 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 60 MP, (wide), 0.64µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging Fast wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









