Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Nokia C120
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Nokia C120
View Offer
Nokia C120 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nokia |
| Model | C120 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | 160.8 x 74 x 8.5 mm |
| Weight | 182 g (6.07 oz) |
| Colors | Gray |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) |
| Water&Dust | Splash and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 273 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 16 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P28 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









