Trending
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
- Forex Trading Apps for iOS – Top Picks to Consider
Nothing phone 3a
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing phone 3a
View Offer
Nothing phone 3a Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nothing Phone |
| Model | 3a |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 8.6 mm |
| Weight | 201.2 g (7.09 oz) |
| Colors | Black, White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54 – splash, water and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | OLED, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, (wide), 1/1.5″, PDAF 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Nothing OS 2.5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 65W wired |
| wireless charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








