Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Nubia Red Magic 6 5G Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 6 pro
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 6 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 6 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 78 x 9.8 mm (6.64 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Colors | Silver, Blue/Red |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (300Hz touch-sensing) Built-in cooling fan |
| DISPLAY | |
| Size | 6.65 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 144Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 7.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), 1.12µm 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@15fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | AAdreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 55W, 56% in 15 min, 100% in 40 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








