Trending
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs XROS PRO 2: Which Pod Is Better in 2026?
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
Nubia Red Magic 7S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 7S Pro
View Offer -
Red Magic 7S Pro
View Offer -
Red Magic 7S Pro
View Offer -
Red Magic 7S Pro
View Offer -
Red Magic 7S Pro
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 7S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 7S Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 78 x 9.8 mm |
| Weight | 218 g |
| Colors | Silver, Blue/Red |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 412 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 144Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 7.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), 1.12µm 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@15fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | AAdreno 650 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 120W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









