Trending
- Removing Obstacles to Vaping: A Guide for People with Disabilities
- Air Bar Gem 50K Disposable Vape Review: A Gem in the World of Vaping
- TYN Pro 50K Disposable Vape Review: The Next Evolution in Vaping
- Why Agentic Orchestration Is the Missing Layer in Modern Software Quality
- Tech Innovations Shaping the Future of Personal Injury Prevention and Recovery
- Beyond The Ordinary Grill: The Magic of Kamado Cookers
- Keep It 100 40K Disposable Vape Review: The Ultimate Vaping Experience
- The VPN Apps for iPhone: A Review of the Top 10
Oneplus 11E 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus 11E 5G
View Offer -
Oneplus 11E 5G
View Offer
Oneplus 11E 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 11E 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 74.1 x 8.4 mm (6.34 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Carbon Black, Lake Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 rat |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06″, 1.0µm Auto-HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W, |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








