Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Oneplus Pad
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer -
Oneplus Pad
View Offer
Oneplus Pad Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Pad |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 285 x 185 x 5.7 mm |
| Weight | 575 g |
| Colors | Mystic Black, Mystic Bronze, Mystic Silver, Phantom Navy |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM Stylus support, 26ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 12.4 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1752 x 2800 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 266 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4″, 1.0µm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps |
| Front Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10090 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 45W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3 stereo speakers (4 speakers) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








