Trending
- How to Clean Your Computer Memory: A Step-by-Step Guide to Boost Performance
- Huawei Pura 90 Pro Max is the First to Feature a 20-Megapixel Telephoto lens: it Supports 20x Telephoto Video Shooting
- Xiaomi 18 Pro is the first to feature the Qualcomm Snapdragon 8E6 series: The battery capacity exceeds 7000mAh.
- Redmi G Pro 2026 Series of Monitors is Unveiled: featuring dual sizes of 27 inches and 32 inches, and a MiniLED Screen with low Reflection.
- OPPO A6s Pro Mobile Phone Released: 7000mAh battery, Dimensity 6360 MAX, first sale starting from 1,999 yuan.
- The Specifications of Motorola Razr 70 Ultra foldable phone have been Revealed
- The Engineering Specifications of Red Magic Gaming Tablet 5 Pro have been Revealed
- Xiaomi Redmi K90 Max phone is equipped with a 8550mAh battery and supports 100W wired fast charging + 100W PPS
Oneplus 15s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus 15s
View Offer
Oneplus 15s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 15s |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | October 27, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Gray, Pink |
| Body Material | Glass front, aluminum alloy frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type |
LTPO OLED, 120Hz, 1,800 nits (peak) |
| Resolutions | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.76″, 0.64µm, 2x optical zoom, PDAF 50 MP, f2.4 (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Front | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide) HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OxygenOS 16 |
| Chipset |
Qualcomm Snapdragon 8 Elite 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired 5W Wireless Charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








