Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
Oneplus 5T
-
Processor
Snapdragon 835, Octa Core, 2.45GHz -
RAM
6GB/8GB RAM -
Storage
64 GB/128GB -
Display
6.01-inch 2160 x 1080 pixels FHD screen;401 PPI, 2.5D Corning Gorilla Glass 5 -
Camera
Sony IMX398 16.0MP + Sony IMX 376K 20.0MP; ,16.0MP Front camera -
Operating System
OxygenOS based on Android 7.1.1 Nougat,
Offers
-
Oneplus 5T 6GB RAM 64GB ROM $559.99
View Offer -
Oneplus 5T 8GB RAM 128GB $679.99
View Offer -
Oneplus 5T 6GB 64GB $569.99
View Offer -
Oneplus 5T 6GB 64GB
$560.99
View Offer -
Oneplus 5T 8GB 128GB
$669.99
View Offer -
Oneplus 5T 6GB 64GB
$629.99
View Offer -
Oneplus 5T 8GB 128GB
$729.99
View Offer -
Oneplus 5T 8GB 128GB $673.99
View Offer -
Oneplus 5T 8GB 128GB $560
View Offer -
Oneplus 5T 6GB 64GB $489.96
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Oneplus 5T |
Hardware
| CPU | Snapdragon 835, Octa Core, 2.45GHz |
| RAM | 6GB/8GB RAM |
| ROM | 64 GB/128GB |
| External Memory | N/A |
Display
| Screen type | capacitive screen |
| Screen size | 6.01 inch |
| Screen resolution | 2160 x 1080 pixels screen display |
Camera
| Camera type | One front and dual rear |
| Back camera | Sony IMX 376K 20.0MP + Sony IMX398 16.0MP |
| Front camera | Sony IMX 371,16.0MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | Band 2/3/5/8 |
| 3G | TD-SCDMA: Band 34/39 UMTS(WCDMA): Band 1/2/4/5/8 CDMA EVDO: BC0 |
| 4G | 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/25/26/28/29/30/66 TDD LTE: Band 38/39/40/41 |
| SIM | :Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual Nano SIM card dual standby |
OS
| Operating System | OxygenOS based on Android 7.1.1 Nougat |
Other Features
| I/O Interface | Dual Nano SIM card , Type-C, Audio output,Microphone, Speaker |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Fingerprint, Hall, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, RGB Ambient Light Sensor, Electronic Compass, Sensor Hub |
| Features | 4G, WIFI, GPS, Bluetooth,Gesture Sensing,Smart Wake, Ebook, Email,Messaging, wallpapers, calendar, calculator,clock, camera, Google Play Store, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3300mAh |
| Battery Type | Lithium |
Dimensions and Weight
| Product size | 156.1*75*7.3mm |
| Product weight | 162g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









