Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Oneplus Foldable Phone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Foldable Phone
View Offer -
Oneplus Foldable Phone
View Offer -
Oneplus Foldable Phone
View Offer
Oneplus Foldable Phone Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Foldable Phone |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 158.2 x 128.1 x 6.4 mm Folded: 158.2 x 67.1 x 14.4-16 mm |
| Weight | 271 g (9.56 oz) |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and/or eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1768 x 2208 pixels Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus 6.2 inches, 832 x 2268 pixels, 25:9 ratio |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123?, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 16 MP, f/1.8, 1.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, One UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 25W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 11W Reverse wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








