Trending
- SVBONY SVN O1 Two-Channel Wireless Conference Microphone (Flash Sale)
- IPLAY ENGINE 40K vs MASKKING ICEX 40000: Quick Comparison
- SP2S SEN X vs VOOPOO ARGUS G3 Mini: Which Pod Fits Your Style?
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
OnePlus V Flip
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus V Flip
View Offer -
OnePlus V Flip
View Offer
OnePlus V Flip Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus V Flip |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm Folded: 85.5 x 75.2 x 16 mm |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colors | Black, Gold, Violet |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Foldable AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Cover display: AMOLED, Corning Gorilla Glass 5 3.26 inches, 382 x 720 pixels, 250 PPI 800 nits (HBM), 900 nits (peak) |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112?, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), AF Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, ColorOS 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.20 GHz Cortex-X2 & 3×3.20 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 44W wired Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, dual proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









