Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
OnePlus Nord 4T
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord 4T
View Offer -
OnePlus Nord 4T
View Offer
OnePlus Nord 4T Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord 4T |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 159.1 x 73.2 x 8.2 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Gray Shadow, Jade Fog |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8″, 0.8µm Auto HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| CPU | – |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging USB Power Delivery |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack No Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








