Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
OnePlus Nord CE 5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord CE 5
View Offer -
OnePlus Nord CE 5
View Offer
OnePlus Nord CE 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | North CE 5 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 75.5 x 8.2 mm |
| Weight | 172 g (6.49 oz) |
| Colors | Aqua Surge, Gray Shimmer |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1.0µm HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 7+Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A78 & 3×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W Wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Audio Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, temperature |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









