Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Oppo Find X9s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Find X9s
View Offer
Oppo Find X9s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find X9s |
| Status | Available |
| Release Date | 2026, October 16 |
| BODY | |
| Dimensions | 157 x 74 x 8 mm |
| Weight | 180 g |
| Colors | Space Black, Titanium Grey, Velvet Red, White |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminium or alloy frame |
| SIMs | Nano SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.32 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Resolutions | 1216 × 2688 pixels |
| PPI | 430 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP wide (main) 50 MP ultrawide 50 MP periscope telephoto or zoom lens (rumoured) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision, LOG |
| Front | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm Panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, up to 5 major Android upgrades, ColorOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| CPU | Octa-core (specs not confirmed) |
| GPU | High-end mobile GPU (not specified) |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 80W or higher) (not fully specified Possibly included (not confirmed) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Under-display fingerprint (likely ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








