Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo K13 Turbo Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo K13 Turbo Pro
View Offer
Oppo K13 Turbo Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | k13 Turbo Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, July 21 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, HDR |
| Resolutions | 1272 x 2800 pixels |
| PPI | 452 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.21 GHz Cortex-X4 & 3×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.8 GHz Cortex-A720 & 2×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12GB / 16GB (LPDDR4X) |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | It-P0 |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 100W wired, 13.5W PD, 33W UFCS, 33W PPS |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









