Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Oppo Pad Air 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Pad Air 2
View Offer
Oppo Pad Air 2 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad Air 2 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 255.1 x 188 x 6.9 mm (10.04 x 7.40 x 0.27 in) |
| Weight | 538 g (1.19 lb) |
| Colors | Silver, Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 11.4 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (ty |
| Resolutions | 1720 x 2408 pixels |
| PPI | 260 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | – |
| Videos | 1080p@30ps |
| Front Single | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, OxygenOS 13.2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, PD |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS |
| USB | USB Type-C 2.0, |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









