Trending
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- VOOPOO ARGUS G4 Mini vs ARGUS G4: Which Pod Vape Is Better?
- LONGER Nano 6W/12W Portable Laser Engraver Review: Precision Creativity in the Palm of Your Hand
- AWEI T78 TWS Earbuds Review: Wireless Freedom with High-Performance Sound
- SriHome NVS001 8CH Wireless Camera NVR Kit Review: Advanced Security for Modern Homes
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
Oppo Pad 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Pad 2
View Offer -
Oppo Pad 2
View Offer
Oppo Pad 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad 2 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 252.2 x 163.8 x 7.1 mm |
| Weight | 507 g |
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.3 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging Reverse charging USB Power Delivery |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speaker, with stereo speakers (8 speakers) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









