Trending
- ARGUS G3 Mini vs SP2S SEN X: Which Pod Kit Wins in 2026?
- FC 26 Coins: Buy FC26 Coins Cheap & Safely in 2026
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- Does online job allow you to earn money?
- What to Know About Rollers.io and Its Operators?
- How Mobile Phones Have Revolutionized Online Casinos
Oppo Pad 4
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Oppo Pad 4
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad 4 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm |
| Weight | 552 g (1.22 lb) |
| Colors | Gray, Gold |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support, 2.0ms latency |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, 144Hz, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 2000 x 2800 pixels |
| PPI | 312 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.2, (wide) 2MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Front | 12 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-X2 & 3×2.85 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9510 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 68W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








