Trending
- The Largest Battery Phone in Xiaomi’s History has Arrived! Xiaomi 17 Max has been Approved for Sale
- GoPro releases its first mirrorless camera: Only the size of a sports camera, with interchangeable lenses.
- The Spokesperson for Huawei Pura 90 series has been officially Announced: The old friend of Nova, Yi Yangqianxi.
- The Screen of Xiaomi 18 Pro has Undergone an Epic Upgrade: Ultra-thin Quadrilateral Bezels + Custom Substrate
- Huawei WATCH Buds 2 officially Announced: See you on April 20th
- The Specifications of Huawei WATCH FIT 5 Series Smartwatch have been Revealed
- Blackview Tab 20 Tablet PC at $93.99: A Powerful Tablet for Work and Play – Unbeatable Deal!
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
Realme Narzo 50i 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Narzo 50i 5G
View Offer -
Realme Narzo 50i 5G
View Offer -
Realme Narzo 50i 5G
View Offer
Realme Narzo 50i 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Narzo 50i 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 75.7 x 8.9 mm |
| Weight | 180 g |
| Colors | Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4″, 1.12µm HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po battery |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charg | Fast charging 18W Reverse charging |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








