Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Realme Q5s 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Q5s 5G
View Offer -
Realme Q5s 5G
View Offer
Realme Q5s 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Q5s 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | 185 g |
| Colors | Aurora Purple, Dark Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 399 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.9 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








