Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Oppo Reno 11 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 11 Pro 5G
View Offer
Oppo Reno 11 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 11 Pro 5G |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, November |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 74.2 x 7.2 mm |
| Weight | 188 g (6.14 oz) |
| Colors | Black, Gold, Pink gradient |
| Body Material | Glass front (Asahi Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star3 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Front | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF Panorama, HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9100-Max (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.85 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G650 MC6 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 67W wired, PD, 1-35% in 10 min, 1-100% in 44 min (advertised) Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








