Trending
- How to Partition a Portable Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- Official Images of OPPO Find X9 Ultra have been Released: Circular module + Stitched back panel – full of Hasselblad style.
- Xiaomi 18 Ultra continues to feature continuous optical zoom: the industry’s exclusive multi-focal range optical zoom without loss of image quality.
- Huawei Pura 90 Pro Max proudly introduces Kirin 9030 Pro: The strongest chip in Huawei’s history, unveiled on April 20th
- Xiaomi’s first phone with built-in fan for cooling has been officially announced. Redmi K90 Max is scheduled to be released on April 21st.
- OneXPlayer Super V two-in-one tablet-laptop has been Launched overseas, with the initial price at $1899.
- AIR Mini Palm Selfie Drone Review: The Perfect Compact Drone for Stunning Aerial Shots
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
Oppo Reno 11 Pro Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 11 Pro Plus
View Offer -
Oppo Reno 11 Pro Plus
View Offer
Oppo Reno 11 Pro Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 11 Pro Plus |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024 November |
| BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 73.6 x 8 mm |
| Weight | 198 g (6.77 oz) |
| Colors | Black, Gold, Mint |
| Body Material | Glass front (Asahi Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star3 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
| Front | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF Panorama, HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, PD, QC3, 45% in 1-10 min, 1-100% in 31 min (advertised) |
| WirelessCharging | Reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B2a+Bc), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, eSE, HCE, UICC, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








