Trending
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
- Innokin Coolfire Z Air Pod Mod Kit Review-Sleek Design Meets Everyday Vaping Performance
- L&A Click Pro 80K Nixodine Disposable Vape Kit Review: Long‑Lasting Performance Meets Nicotine‑Free Innovation
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- A Dinkum Review of Fair Go Casino: Straya’s Virtual Pokies Pub
- How to post without revealing one’s identity?
Oppo Reno 14F 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 14F 5G
View Offer
Oppo Reno 14F 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 14F 5G |
| Status | Coming Soon Announced 2025, June 25 |
| Release Date | 2025, July |
| BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 75 x 7.7 mm (6.22 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colors | Glossy Pink, Luminous Green, Opal Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.57 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2372 pixels |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | AGC Dragontrail DT-Star D+ |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – version1 HSDPA 850 / 900 / 2100 – version 2 HSDPA 900 / 2100 – version 3 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – version 1 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 42 – version 2 1, 3, 5, 8, 40 – version 3 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA – version 1
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA – version 2 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA – version 3 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, PD2, QC2.0, 44W PPS Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









