Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Oppo Reno 5 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OPPO Reno 5 pro
View Offer -
OPPO Reno 5 pro
View Offer -
OPPO Reno 5 pro
View Offer
Oppo Reno 5 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 5 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp May 2020 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Luminous Black, Ocean Blue, Sunset Pink |
| Body Material | Matel |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | AMOLEDcapacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080×2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA ,42.3/5.76 Mbps, LTE A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 60MP + 13MP + 8MP + 2MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display) Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









