Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Oppo Watch 4x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Watch 4x smartwatch
View Offer
Oppo Watch 4x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Watch 4x |
| Status | Coming soon |
| Release date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 50.1 x 38.3 x 12.9 mm (1.97 x 1.51 x 0.51 in) |
| Weight | 52.3 g (1.83 oz) |
| Colors | Black, Silver |
| Body Material | Glass front, stainless steel frame |
| SIMs | eSIM (market/region dependent) |
| Water/Dust | 5ATM water resistant ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.91 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 378 x 496 pixels Always-on display |
| PPI | 327 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | ColorOS Watch 3.0 – China |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno A702 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 570 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Standrad Charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2, thermometer (skin temperature) Temperature sensing (0.1 accuracy) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | No |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









