Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo Watch SE
Offers
-
Oppo Watch SE
View Offer
Oppo Watch SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Watch SE |
| Status | Available |
| Release date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 43 x 37 x 11.7 mm (1.69 x 1.46 x 0.46 in) |
| Weight | 31 g (1.09 oz) |
| Colors | Gray, Purple, Brown |
| Body Material | Glass front |
| SIMs | No |
| Water/Dust | eSIM (market/region dependent) 5ATM water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.75 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 372 x 430 pixels |
| PPI | 325 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | ColorOS Watch 3.0 – China |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 4100 (12 nm) |
| GPU | Adreno 504 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Standrad Charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









