Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Oppo X 2021 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo X 2021 5G
View Offer -
Oppo X 2021 5G
View Offer
Oppo X 2021 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | X 2021 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 73.7 x 7.8 mm (6.37 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Blue, silver, gold, pink and black |
| Body Material | – |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 7.4 inches |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 525 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NAS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64MP, 16MP, 12MP |
| Features | Leica optics, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 3240p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Front Dual | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.60 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global Adreno 650 – USA |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) – dual SIM model only |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 45W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2, ANT+, Bixby natural language commands and dictation, Samsung DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








