Trending
- GGIRC G500 RC Drone Review: A High-Tech Aerial Experience
- SP2S ZUOS Review: Is This the New Gold Standard for Cross-Device Compatibility?
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
Poco X7 Pro Iron Man Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco X7 Pro Iron Man Edition
View Offer
Poco X7 Pro Iron Man Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | X7 Pro Iron Man Edition |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm |
| Weight | 181 g |
| Colors | Black, Green and Black/Yellow |
| Body Material | Glass front, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 2m for 24 hours) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.55″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 60mm (telephoto), PDAF, 2.5x optical zoom |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@24/30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, (wide) HDR, panorama 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8400 Ultra |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh (global variant) 6550mAh (Indian variant) |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 90W wired, PD |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









