Trending
- British IVG has added 6 new flavors to the Pro series, expanding the product line to 39 varieties.
- Redmi Pad 2 SE Released: 70-Day Super Long Battery Life
- Rendering images of the Red Version of Sony Xperia 1 VIII smartphone have been released, featuring a square camera island design.
- Vivo X300 FE mobile phone has been Revealed. It can be equipped with a Zeiss telephoto lens for external use.
- MC628A Wireless Baby Monitor Review: A Smart Solution for Peace of Mind
- TRONXY VEHO 600 PRO V3 Review: A Giant Leap in 3D Printing Technology
- QY A26 PRO RC Quadcopter Review: A New Era in Drone Technology
- YLR/C YL87 YL89 RC Drone Review: A High-Flying Stunt Masterpiece
Realme 10s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 10s
View Offer -
Realme 10s
View Offer
Realme 10s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 10s |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.8 mm |
| Weight | 191 g |
| Colors | Blue, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.0″, 1.0µm HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1100 |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









