Trending
- VOOPOO DRAG 6: Vape Beast with Smart Power & Premium Control
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
Realme 12x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 12x
View Offer
Realme 12x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | 12x |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 72.9 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g (6.42 oz) |
| Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
| Body Material | Black, Orange |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 12 MP, f/2.4, (depth) 8 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, 50% in 29 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








