Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Realme 8s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 8s
View Offer -
Realme 8s
View Offer -
Realme 8s
View Offer
Realme 8s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 8s |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Comet Blue, Comet White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 480 nits typ. brightness |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, 22mm (macro), 1/5.0″, 1.75µm 2 MP B/W, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0; Realme UI |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W: 100% in 55 min |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








