Trending
- BlitzWolf BW-V1 Ultra Smart Projector Review: Transform Your Space into a Home Theater
- JJRC Q239 RC Car Review: Compact Thrills with Big Performance
- Hiseeu WHD205 IP Camera Review: Smart Security with Full-Color Night Vision
- GGIRC G500 RC Drone Review: A High-Tech Aerial Experience
- SP2S ZUOS Review: Is This the New Gold Standard for Cross-Device Compatibility?
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
Realme 9A
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 9A
View Offer -
Realme 9A
View Offer -
Realme 9A
View Offer
Realme 9A Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 9A |
| Status | Coming soon |
| Release Date | June, 2022 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | 196.5 g |
| Colors | Mist Blue, Mist White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5,120Hz |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide 8 MP, f/2.3 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









