Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Realme C65
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme C65
View Offer
Realme C65 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | C55 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 189.5 g (6.70 oz) |
| Colors | Sun Shower, Rainy Night, Rainforest |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 680 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touc | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | HSPA, LTE-A |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30/60fps |
| Front | 8 MP, (wide) HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G88+ (12nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








