Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Realme GT 6
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme GT 6
View Offer
Realme GT 6 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | GT 6 |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, Setember |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 75.4 x 8.9 mm (6.42 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Flowing Silver, Starry Oasis |
| Body Material | Glass front, metal frame, glass back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.74 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 451 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4 (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/3.09″, 1.0µm HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-po |
| Capacity | 5240 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 150W wired, PD, 1-50% in 7 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes (dual side) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









