Trending
- Removing Obstacles to Vaping: A Guide for People with Disabilities
- Air Bar Gem 50K Disposable Vape Review: A Gem in the World of Vaping
- TYN Pro 50K Disposable Vape Review: The Next Evolution in Vaping
- Why Agentic Orchestration Is the Missing Layer in Modern Software Quality
- Tech Innovations Shaping the Future of Personal Injury Prevention and Recovery
- Beyond The Ordinary Grill: The Magic of Kamado Cookers
- Keep It 100 40K Disposable Vape Review: The Ultimate Vaping Experience
- The VPN Apps for iPhone: A Review of the Top 10
Realme GT Neo2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme GT Neo2
View Offer -
Realme GT Neo2
View Offer -
Realme GT Neo2
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches, 105.8 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~398 ppi density) |
| Multitouch | |
| Features | 120Hz |
Platform
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB UFS 3.1 |
| RAM | 8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Secondary camera | 16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.0″, 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS 1080p@30fps, |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Black; other colors |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








