Trending
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
- SVBONY SVN O1 Tested by YouTuber: Must-Watch for Remote Meetings! The Real Must-Have Essential Gadget
- How to Change Apple ID Region on iPhone: Step-by-Step Guide to Switching App Store Country
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- Shop
- E-cigar NEW
- Realme Narzo Power
Realme Narzo Power
Offers
-
Realme Narzo Power
View Offer
Realme Narzo Power Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Narzo Power |
| Announced | March 5, 2026 |
| Status | Available. Released March 10, 2026 |
| Colors | Titan Silver, Titan Blue |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 × 76.2 × 9.1 mm (6.39 × 3.00 × 0.36 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high-pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Durability | MIL-STD-810H compliant* |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, PWM |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 × 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| PLATFORM | |
| YOU | Android 16, Realme UI 7.0, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| MEMORY | |
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM / 256GB 8GB RAM, UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112° ultrawide, 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, wide |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMUNICATIONS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | Unspecified |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 10001 mAh |
| Charging | 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min |
| Reverse Charging | 27W wired |
| Extra | Bypass charging |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









