Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Realme Note 9 Prime
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Note 9 Prime
View Offer -
Realme Note 9 Prime
View Offer -
Realme Note 9 Prime
View Offer
Realme Note 9 Prime Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Note 9 Prime |
| Status | Coming soon |
| Release Date | May, 2022 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | 196.5 g |
| Colors | Black; other colours |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 90Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | SDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G60 |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








