Trending
- It was revealed that Samsung made its first launch of the Galaxy Z Fold Wide (a wide-format folding phone) in London in July
- The new MagicPad 3 Pro 12.3 Tablet is Officially Unveiled: Featuring 5280Hz Ultra-high-frequency PWM Dimming and Ultra-narrow Bezels
- Mastering Stealth Vaping: Pro Tips & Techniques
- Rock Me VC BAR 50K Disposable Vape Review-Long‑Lasting Performance in a Sleek Disposable Device
- Myle Pod Box 35K Disposable Vape Kit Review-Long‑Lasting Vaping with Powerful Performance
- How about Ultrabook-battery net Data Center
- Dubai’s Luxury Property Market: A Haven for High-Net-Worth Individuals
- Debunking Ineffective Diets: Low Carb and Paleo Nutrition Under the Spotlight
Vivo NEX 5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo NEX 5
View Offer -
Vivo NEX 5
View Offer -
Vivo NEX 5
View Offer
Vivo NEX 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | NEX 5 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue |
| Body Material | aluminum frame, Front glass Plastic body |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.41 inches (83.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | Triple |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| Front Dual | Single |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM855 Snapdragon 855+ |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB (Dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 44W (50% in 15 min, 100% in 45 min) Fast battery charging 22.5W – 6/128 GB version |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (Under Display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE EDR aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








