Trending
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
- Xiaomi Speaker Pro 50W Speaker Review: Available on Banggood
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- Empowering Education: The Transformative Impact of K-12 Software Development
Realme Q6
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Q6
View Offer -
Realme Q6
View Offer
Realme Q6 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Q6 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Silver |
| Body Material | Front Glass, Back Plastic, Aluminum Body |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.62 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.3, 16mm, 119? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 780 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 570 & 6×1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 65W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









