Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Samsung Galaxy Tab S8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Tab S8
View Offer -
Samsung Galaxy Tab S8
View Offer
Samsung Galaxy Tab S8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | galaxy Tab S8 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2020, August |
| BODY | |
| Dimensions | 253.8 x 165.3 x 6.3 mm (9.99 x 6.51 x 0.25 in) |
| Weight | 498 g (Wi-Fi), 500 g (LTE), 502 g (5G) (1.10 lb) |
| Colors | Chiffon Pink, Angora Blue, Oxford Gray |
| Body Material | Mystic Black, Mystic Bronze, Mystic Silver, Phantom Navy |
| SIMs | Nano-SIM Stylus support, 26ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11 inches |
| Type | LTPS TFT, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4″, 1.0µm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps |
| Front Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, One UI 2.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 45W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3 stereo speakers (4 speakers) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









