Trending
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
- Vaporesso VIBE SE 2 vs XROS PRO 2: Which Pod Is Better in 2026?
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
TCL Ion X 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL Ion X 2
View Offer
TCL Ion X 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | Ion X 2 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 8.9 mm (6.16 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 177.4 g (6.24 oz) |
| Colors | Black |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | Splash Support |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G | – |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, (wide) 1/3.06″, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 5 MP, (wide) 1/5.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB / 4GB |
| Storage | 32GB / 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









