Trending
- Alldocube iPlay 80 Mini Ultra Review: A High-Performance Gaming Tablet in a Compact Form
- MESWAO B3 Tablet PC Review: Power, Portability, and Productivity in One Device
- GGIRC 823 UFO RC Quadcopter Review: A Fun and Creative Drone for All Ages
- GGIRC G8 WiFi FPV RC Drone Review: A Cutting-Edge Drone Experience for Hobbyists and Enthusiasts
- Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Flip Laptop Released: Highest-performance Core Ultra 7 366H Processor, 64GB RAM
- Honor 600 Series phones have Officially Announced their Debut Featuring a 7x ultra-long Zoom Function
- The Case for Apple’s iPhone 18 Pro series has been Revealed, and the Camera Module is Expected to be Further Enlarged.
- OPPO Pad 6 officially Announced for Release on May 25th: 3K soft light screen+Dimensity 9500s
Ulefone Armor X10
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Armor X10
$129.99
View Offer
Ulefone Armor X10 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor X10 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, May |
| BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 79 x 13.8 mm (6.31 x 3.11 x 0.54 in) |
| Weight | 256.3 g (9.03 oz) |
| Colors | Black, Orange |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.2 m MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 5.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 282 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, (depth) 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.4 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio P60 |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 15W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









