Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
UleFone S8 Pro
-
Processor
MTK6737 Quad-core Processor -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.3-inch HD Screen -
Camera
13M+5MP Dual Rear camera, 5M Front camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
UleFone S8 Pro $84.99
View Offer -
UleFone S8 Pro
$89.99
View Offer -
UleFone S8 Pro
View Offer -
UleFone S8 Pro
View Offer -
UleFone S8 Pro
View Offer -
UleFone S8 Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UleFone S8 Pro |
Hardware
| CPU | MTK6737 Quad-core Processor |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 5.3-inch |
| Screen resolution | HD |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13M+5MP Dual Rear camera, |
| Front camera | 5M Front camera |
Network
| 2G | 2G GSM: 1900/1800/850/900 |
| 3G | 3G WADMA: 2100/850/900 |
| 4G | 4G FDD-LTE: 2100/1800/2600/900/800 |
| SIM | Micro sim * 1 + Micro sim * 1 + TF card |
| Dual SIM | Dual sim dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | USB 2.0 |
| Bluetooth Version | Bluetooth 4.0 |
| Sensor | G-sensor、P-Sensor、L-sensor、Touch Sensor |
| Features | Rear Sensitive ID Fingerprint Scanner |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.64 * 7.22 * 0.92cm / 5.76 * 2.84 * 0.36in |
| Product weight | 184g / 6.5oz |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








