Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Vivo iQOO 11 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO 11 Pro
View Offer -
iQOO 11 Pro
View Offer
Vivo iQOO 11 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Iqoo |
| Model | 11 Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 75.5 x 9.5 mm (6.49 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 215.4 g or 216.2 g (7.58 oz) |
| Colors | Black, White (BMW M branding) |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | LTPO3 AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 518 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57″, 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 14.6 MP, f/2.3, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 15mm, 150? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | Dual-LED lash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1″, 1.0µm HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 220W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack No Loudspeaker Yes, with dual speakers 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









