Trending
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
- DROB D9 Smart AI Mouse Review at $25.99: A Next-Generation Productivity Mouse With Built-In AI Features
- QCY R50 TWS AI Earphones Review: Smart Open-Ear Audio for Everyday Life
- JJRC Q235 & Q236 Review: Tiny 6-Wheel RC Trucks With Big Personality
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
Vivo Watch 3 Smartwatch
Offers
-
Vivo Watch 3 Smartwatch
View Offer
Vivo Watch 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | Watch 3 |
| Status | Available |
| Release date | 2023, 7 November |
| BODY | |
| Dimensions | 46.4 x 46.4 x 11 mm |
| Weight | 47 g (1.66 oz) |
| Colors | Black, Brown, Silver |
| Body Material | Glass front, stainless steel frame 316L |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | 5ATM water resistant 50m water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.43 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | 32MB |
| Internal | 2GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 478 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging 10W |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, altimeter, SpO2 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi Fi | No |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









