Trending
- The Geek Bar Booth Showcased two Fasoul Heated Non-combustible Smoking Devices
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
Vivo IQOO 11s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
IQOO 11s
View Offer
Vivo IQOO 11s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | IQOO 11s |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 8.4 mm or 8.7 mm |
| Weight | 208 g (7.23 oz) |
| Colors | Black, Green, White (BMW M branding) |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | LTPO4 AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 518 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.5, 47mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9300 |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-X3 & 3×2.85 GHz Cortex-A715 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortal-G715 MC11 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, 1-100% in 25 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








