Trending
- Does Vaping Make You Cough? Here’s Why and How to Stop
- Pennsylvania in the US will establish an e-cigarette catalogue: including brand names, product names and flavor information. It will be released by June 20th.
- Two 10ml e-liquids + 35,000 puffs, JNR ShishaSip 35K is now available for sale in the Western and French markets.
- IQOS Japan has launched a series of colorful UV printed designs in various styles for the ILUMA i product. The limited-time sale ends on April 20th.
- How to Partition a Computer in 2026: A Comprehensive Guide for Modern Systems
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
Realme X9 Pro Ultra 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme X9 Pro Ultra 5G
View Offer -
Realme X9 Pro Ultra 5G
View Offer -
Realme X9 Pro Ultra 5G
View Offer
Realme X9 Pro Ultra 5G Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 73.4 x 7.8 mm (6.30 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colors | Black, Aurora |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast charging 65W, 100% in 35 min (advertised) |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 24-bit/192kHz audio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








