Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Vivo iQOO 7 Neo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO 7 Neo
View Offer -
iQOO 7 Neo
View Offer -
iQOO 7 Neo
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 48 MP 13 MP 13 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Gray, Blue, White |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








