Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Vivo IQOO Neo 11 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo IQOO Neo 11 Pro
View Offer -
Vivo IQOO Neo 11 Pro
View Offer
Vivo IQOO Neo 11 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Neo 11 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.7 x 77 x 8.5 mm (6.48 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Red, Mint, Black |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.88, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 114 (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.45, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510)) |
| GPU | Immortal-G715 MC11 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 50% in 9 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








